BASTA genomför regelbundna revisioner av anslutna företag för att säkerställa trovärdigheten och validera informationen i BASTA-systemet.
Alla företag som registrerar sina produkter i BASTA-systemet godkänner att bli reviderade och att de har fullständig dokumentation för sin bedömning och att de kan visa upp dokumentation och bedömning vid revision.
Vid revisionen kontrolleras en rad punkter och eventuella avvikelser måste åtgärdas.
En viktig del av revisionen är att företaget kan visa att de arbetar på ett systematiskt sätt och att det finns sammanställda bedömningar, dokumentation och rutiner för BASTA-hanteringen. Kontroll av underliggande information från underleverantörer som lämnat underleverantörsförsäkran ingår också i revisionen.
BASTA har tagit fram en mall för ”Rutin för BASTA-hantering” som kan användas att säkerställa att man hanterar följer kriterier och avtalsvillkor, se dokument.
På dokument sidan finns även en mall för ”Revisionsrapport” som används vid revision, denna mall ger en tydlig bild av vad som kontrolleras vid revisionen.
Innan revision kontaktas företaget som registrerar artiklar i BASTA-systemet av BASTA. Det är därför viktigt att företaget har angivit rätt kontaktperson.
Efter avslutad revision måste eventuella avvikelser åtgärdas inom 3 månader. I det fall att allvarliga avvikelser framkommer har BASTA rätt att ta bort de registrerade artiklarna från databasen tills dess att alla avvikelser är åtgärdade.
Företag som bistår BASTA med revisioner
BASTA tar hjälp av externa experter för med revisionerna, konsulter tas in ifrån Atkins Sverige, Goodpoint, Sweco Environmental, Trossa och WSP Environmental.